En
تاریخ : سه شنبه 19 تير 1397
کد 1424

با حضور معاون توسعه روستایی بنیاد مسکن کشور برگزار شد

نشست بررسی مشکلات شهرستان دماوند در حوزه بنیاد مسکن

نشست بررسی مشکلات شهرستان دماوند در حوزه بنیاد مسکن با حضور معاون توسعه روستایی این سازمان برگزار شد.
در ابتدای این نشست فرماندار شهرستان دماوند گفت: این جلسه پیرو نشست مسئولین شهرستان با ریاست بنیاد مسکن کشور در خصوص روستاهای بخش رودهن و مرکزی برگزار می شود.
مجید صفری افزود: موضوعاتی که در جلسه با رئیس بنیاد مسکن کشور مطرح و مقرر شد این موارد در شهرستان مورد بررسی و تصمیم گیری گیرد عبارتند از مشکلات طرح هادی روستایی، توسعه روستایی و زمین های واگذاری به اهالی روستا با عنوان مسکن جوانان.
بخشدار مرکزی و بخشدار رودهن هم در سخنانی به بیان مشکلات در حوزه این دو بخش پرداختند و موضوعاتی همچون تعداد روستاهای فاقد طرح هادی، لزوم بازنگری در طرح هایی که اعتبار آن به اتمام رسیده، عدم ارائه زیرساخت های لازم در زمین های روستایی با عنوان مسکن جوانان، عدم تطابق کاربری ها با ظرفیت روستا، بسته بودن طرح هادی و عدم پاسخگویی توسعه روستا را مطرح ساختند.
همچنین علی شیوا معاون امور فنی و عمرانی فرمانداری نیز از لزوم تعریف ضوابط زیبایی شناختی در طرح های هادی گفت و اظهار داشت: در طرح های هادی به بافت سنتی و فرهنگی روستاها باید توجه شود و هویت اصلی روستا حفظ شود.
وی خاطرنشان ساخت: 70 درصد ساخت و سازهای روستایی شهرستان فرسوده است و با توجه به نزدیکی شهرستان دماوند به پایتخت، نیازمند بازسازی بافت روستایی احساس می شود که باید توجه داشت تسهیلاتی که با عنوان نوسازی اخیراً تعریف شده، نیاز این بخش را برطرف نمی سازد و باید مورد بازنگری صورت گیرد.
موضوع طرح های هادی روستایی مهمترین موردی بود که در این نشست مورد بررسی قرار گرفت و معاون توسعه روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این باره اظهار داشت: مهمترین موضوعی که طرح هادی باید مورد توجه قرار گیرد این است که تهیه طرح هادی بر عهده بنیاد مسکن است اما تصویب آن نیازمند یک فرآیند است.
محمدرضا شاملو خاطرنشان ساخت: هماهنگی سایر دستگاه های عضو کمیته تصویب طرح هادی می تواند در تصویب طرح ها کمک شایانی نماید، همچنین تخصیص اعتبار لازم در بازنگری طرح های هادی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به قول مساعدت نیاز مسکن در تهیه 14 طرح هادی برای شهرستان در چند ماه آینده تصریح کرد: متاسفانه در گذشته شاهد تخلفات ساخت و ساز در سطح شهرستان دماوند بودیم که در صورتی که در بازنگری طرح هادی برخی ها توقع دارند این تخلفات ساماندهی شوند اما باید گفت، بازنگری طرح های هادی ضوابط مشخص و معینی دارند و مطابق با آن قوانین عمل می شود.
معاون توسعه روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی همچنین از اختصاص قیر یارانه ای به شهرستان دماوند طی سال های اخیر خبر داد و بیان داشت: در سال 96 میزان قیر اختصاصی به شهرستان بیش از سهمیه بوده است و امسال نیز سعی داریم بیش از یک میلیارد تومان قیر به شهرستان دماوند جهت اجرای عملیات آسفالت معابر روستایی اختصاص یابد.
در پایان جلسه قاسم میرزایی نیکو نماینده شهرستان های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی، مصوبات این جلسه را به شرح ذیل اعلام کرد:
  • طرح های عام المنفعه و خدماتی خارج از مراحل طرح هادی شناسایی و مورد بررسی قرار گیرد.
  • دهیاری ها و شوراهای اسلامی مدارک لازم را قبل از تصویب یا تهیه طرح با نظارت معاونت عمرانی فرمانداری در اختیار بنیاد مسکن قرار دهند.
  • فرماندار شهرستان و مدیران ارشد حضور فعال در کمیته تصویب طرح هادی داشته باشند.
  • هرگونه طرح توسعه روستایی که توسط دهیاران و بخشداران تهیه می گردد و حتی با هماهنگی بنیاد مسکن صورت گیرد.
  • طرح های توسعه روستایی، مسکن جوانان و ارائه خدمات به آن در جلسه ای با حضور بخشداران، دهیاران، دستگاه های خدمات رسانی توسط فرمانداری شهرستان دماوند مورد بررسی و تعیین تکلیف قرار گیرد.
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 19 تير 1397
  • توسط کارشناس روابط عمومی فرمانداری دماوند
  • تعداد بازدید 46