En
تاریخ : شنبه 13 مهر 1398
کد 3980

تأکید فرماندار دماوند بر وظایف شوراها

شوراهای اسلامی انرژی خود را صرف نظارت و انجام وظایف کنند

فرماندار دماوند گفت: در برخی مواقع شوراها در بحث اجرایی وارد می‌شوند، در حالی که باید انرژی خود را صرف نظارت کنند؛ استنباط ما این است که اگر تخلف و ناهماهنگی صورت گیرد، به این دلیل بوده که شاید شوراها و شهرداران در جایگاه خود عمل نمی‌کنند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان دماوند، مجید صفری در نشست شهرداران و اعضای شوراهای اسلامی این شهرستان که در سالن جلسات فرمانداری دماوند برگزار شد، اظهار کرد: بار اصلی امور اجرایی شهرها بر عهده شهرداران و شوراهای اسلامی است.

صفری بیان کرد: با توجه به اتفاق اخیر، تلاش شد که با کمک شورای اسلامی رودهن، در کوتاه‌ترین زمان موضوع پیگیری شده و سرپرست جدید انتخاب شود؛ اما همیشه باید نظارت کنیم تا اتفاقی این چنینی رخ ندهد، چرا که پیشگیری قبل از درمان نسخه اصلی ماست.

وی خاطرنشان کرد: فلسفه وجودی شوراها، نظارت بر عملکرد شهرداران و زیرمجموعه است تا اتفاق خلاف قانون رخ ندهد و تعیین سیاست‌های اجرایی شهرداری در قانون احصا شده است.

فرماندار دماوند اضافه کرد: در برخی مواقع شوراها در بحث اجرایی وارد می‌شوند، در حالی که باید انرژی خود را صرف نظارت کنند؛ استنباط ما این است که اگر تخلف و ناهماهنگی صورت گیرد، به این دلیل بوده که شاید شوراها و شهرداران در جایگاه خود عمل نمی‌کنند.

صفری بیان کرد: با توجه به شناخت منطقه و تعامل موجود، باید در این خصوص آسیب‌شناسی کنیم و این امر زمانی میسر است که شورا در جایگاه نظارت و به عنوان اتاق فکر، هدایت سکان شهرداری را بر عهده داشته و در این جایگاه به خوبی عمل کند.

وی اظهار داشت: آنچه که اخیرا در شهرستان دماوند رخ داده، ناقض زحمات شهرداران و شوراها نیست، اما اگر جایی از ستون خیمه ما بشکند، ذهنیت بدی در بین مردم ایجاد می شود و باید هزینه زیادی در این راستا انجام دهیم.

فرماندار دماوند تصریح کرد: اگر مردم ذهنیتی نسبت به دستگاه‌های اجرایی که بعضا به بدنه دولت بازمی‌گردد، پیدا کنند و عدم اعتماد ناشی از این اتفاق، هزینه و وقت زیادی می‌برد تا مجددا به شکل اول بازگردد.

صفری عنوان کرد: خوشبختانه ما پس از موضوع رخ داده در شهرداری رودهن، توانستیم با تعامل شورای اسلامی شهر موضوع را به سرعت هدایت کنیم و با تعیین سرپرست، مجموعه به صورت عادی به فعالیت خود بازگشت.

وی گفت: اولین توصیه ما به این مجموعه، بازگشت فعالیت‌ها به حالت عادی و مراجعه ارباب رجوع بود؛ ما باید حساسیت ویژه‌ای به موضوع تکریم ارباب رجوع داشته باشیم که با توجه به بازدیدها و گزارشات دریافتی، روند عادی‌سازی هرچه بهتر انجام می‌شود.

فرماندار دماوند اظهار داشت: هر اتفاق به نوعی تذکر است و درخواست ما از شهرداران و شوراهای اسلامی شهر، بازنگری و تعامل در خصوص موضوعات است تا با شناسایی و اصلاح ایرادات، از تجربیات در این خصوص استفاده کنیم.

صفری ادامه داد: معمولا اتفاقات سنگین‌تر در حوزه شهر و حریم شهرها اتفاق می‌افتد و حفظ و حراست حریم شهرها بر عهده شهرداران است؛ تصرفات، ساخت‌وسازها، تغییرکاربری، تفکیک و موضوعات خلاف مقررات و سیاست‌های کلان دولت، بعضا در حریم شهرها رخ می‌دهد که باید مراقبت ویژه‌ای در این خصوص صورت گیرد.

وی بیان کرد: شهرداران صاحبان اجرایی بدنه شهرها هستند و شوراها باید در خصوص حریم شهرها فکر، بازدید و نگهبانی ویژه‌ای داشته باشند؛ ما می‌توانیم بهترین کارها را در شهرها انجام دهیم بدون این که خلافی صورت گیرد.

فرماندار دماوند تأکید کرد: قانون تکلیف همه موضوعات را مشخص کرده و دستورالعمل‌ها به قدری کافی و جامع است که هیچ نقطه ابهامی وجود ندارد و تنها حساسیت ما، اعمال قانون است.

صفری خاطرنشان کرد: ما بحث انتخابات را در پیش داریم و در این راستا، امور هماهنگی شهرستان دماوند فعالیت خود را به سرعت و دقت آغاز کرده است و امروز نهمین نشست هماهنگی برگزاری انتخابات در این شهرستان برگزار شد.

وی اضافه کرد: ما باید نسبت به جایگاه و مسؤولیتی که در گوشه‌ای از مملکت خود داریم، موضوعات را به صورت فوق العاده رصد کنیم؛ در حال حاضر موضوع نظارت قوی در بحث انتخابات را در دستور کار قرار داده و کانون‌هایی در این زمینه تشکیل دادیم.

فرماندار دماوند گفت: دو بعد اساسی در انتخابات برای ما مهم است، اول این که اجرای مر قانون وظیفه ما برای اجرای انتخابات است؛ علاوه بر این باید تلاش کنیم تا مردم را برای حضور در پای صندوق‌های رأی آماده کنیم.

صفری تصریح کرد: با توجه به فضای انتخابات و لزوم ایجاد فضای امن و مطمئن، اتفاقاتی این چنینی ما را آزرده خاطر می‌کند و در صورت عدم ورود به موقع، ممکن است که شاهد پس لرزه‌های بدی باشیم، چرا که عدم نظارت هزینه‌های زیادی را به بار می‌آورد.

وی گفت: توصیه ما در خصوص بحث انتخابات این است که با وجود همه موضوعاتی که رخ داده، با یک حساسیت و مراقبت ویژه امور را دنبال کنیم؛ ما فرصت زیادی نداریم، هرچند که در شهرستان دماوند از لحاظ اجرایی آماده هستیم، اما این کافی نیست.

فرماندار دماوند بیان کرد: تکمیل‌کننده موضوع این است که ببینیم مردم تا چه میزان در این خصوص استقبال کرده و در پای صندوق‌های رأی حاضر می شوند که این امر به عملکرد ما بستگی دارد.


انتهای پیام/
  • نوشته شده
  • در شنبه 13 مهر 1398
  • توسط کارشناس روابط عمومی فرمانداری دماوند
  • تعداد بازدید 12