En
تاریخ : دوشنبه 15 مهر 1398
کد 4013

برداشت سیب پاییزه دماوند آغاز شد

مدیر جهاد کشاورزی دماوند با اعلام آغاز برداشت پاییزه محصول سیب پیش‌بینی کرد که ۱۸۰ هزار تن سیب درختی در این شهرستان برداشت شود.

به گزارش روابط عمومی اداره جهاد کشاورزی دماوند، حسین اردلان در حاشیه مراسم آغاز برداشت سیب درختی در این شهرستان اظهار کرد:‌ کیفیت سیب امسال منطقه نسبت به سال گذشته با توجه به شرایط آب و هوایی و بارندگی های ابتدای سال بهتر است.

وی با بیان اینکه برداشت این محصول اوایل مهرماه آغاز می شود و تا دو ماه ادامه می یابد افزود: حدود پنج هزار و ۷۰۰ هکتار باغ سیب در دماوند وجود دارد.

اردلان ادامه داد: در شهرستان دماوند ۲۰ نوع سیب تجاری با کیفیت عالی که برخی از آنها شهرت ملی و جهانی دارد، برداشت می‌شود که حدود ۸۰ درصد مصرف صادراتی است و در استان تهران رتبه نخست را داریم.

وی در خصوص گله‌مندی باغداران از ارزان بودن قیمت سیب گفت: با توجه به افزایش تولید و بالا رفتن توناژ این محصول کشاورزی در کشور و از سوی دیگر پاسخگو نبودن قیمت فروش محصولات نسبت به هزینه ها، لازم است در بخش صادرات گام برداشته و این بخش را توسعه دهیم.

اردلان گفت: جهاد کشاورزی شهرستان دماوند از دوماه قبل مکاتباتی با سازمان و وزارت جهاد از طریق نماینده شهرستان های دماوند و فیروزکوه آغاز کرده و در تلاش است بخش عمده ای از محصول را صادر کند تا گله‌مندی کشاورزان رفع شود.

وی افزود: کل محصولات کشاورزی شهرستان دربخش باغات، زراعی، گلخانه و دامی ۳۲۰ هزار تن است که ۲۲۰ هزارتن آن به سیب درختی تابستانه و پاییزه اختصاص می‌یابد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: درسطح شهرستان ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی باغات و زراعی وجود دارد که از این تعداد، ۹هزار و ۲۰۰ هکتار آن باغات سیب، گردو، گیلاس، آلبالو، انار، هلو، شلیل و غیره است و دوهزار و ۳۰۰ هکتار از آن زراعی بوده که شامل کشت سبزی و صیفی‌جات، نباتات علوفه‌ای، گندم و جو و غیره است.

اردلان در ادامه با اشاره به افزایش ساخت و سازهای غیر مجاز در شهرستان دماوند به جهت موقعیت جغرافیایی منطقه، نیز بیان داشت: این نهاد باتوجه به وظایف قانونی که دارد، دائما در حال پیگیری و پیشگیری بوده و در صورت نیاز اقدام به تخریب خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۹۰۰ مورد تخریب توسط این نهاد در اراضی کشاورزی شهرستان صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: حجم ساخت وسازهای غیر مجاز در اراضی کشاورزی دماوند موجب شده تا ۹۰ درصد توان و ظرفیت اداره جهاد کشاورزی به این امر اختصاص یابد.


انتهای پیام/

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 15 مهر 1398
  • توسط روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان دماوند فرمانداری دماوند
  • تعداد بازدید 9