En
تاریخ : شنبه 11 آبان 1398
کد 4229

مشکلات قانونی و تصرفات در ۲۰۰۰ هکتار از اراضی وقفی دماوند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند از مشکلات قانونی و تصرفات در ۲۰۰۰ هکتار از اراضی وقفی این شهرستان خبر داد و گفت: حوزه‌های علمیه از نظر اقتصادی در مضیقه هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند، حجت الاسلام و المسلمین احمد اشرفی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه شهر دماوند اظهار داشت: در قرآن کریم آیات متعددی مردم را به وقف تشویق کرده است، در فرهنگ دینی ما نیز وقف یک اصل است.

وی افزود: امروز در جامعه ما آنچه که بسیار اهمیت پیدا کرده مسئله اقتصاد است، کما اینکه ۱۰ سال می‌شود که رهبر انقلاب سال‌ها را در خصوص موضوعات اقتصادی و رونق تولید نامگذاری کرده‌اند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند گفت: ۲۰۰۰ هکتار اراضی وقفی قابل استفاده در دماوند وجود دارد که روش استفاده از این اراضی به دلیل مشکلات قانونی و تصرفات غیرقانونی بهره‌وری کافی ندارد.

اشرفی عنوان کرد: به طور مثال ۴۰۰ هکتار زمین در روستای خورین رودهن وقف است اما به دلیل اینکه خارج از بافت روستاست مجوز تغییر کاربری برای ساختمان سازی ندارد.

وی تصریح کرد: این زمین‌ها در زمان جنگ تصرف شده‌اند و چیزی که نصیب اوقاف می‌شود شاید به یک بیستم نیز نرسد، اگر آنها احیا شوند میلیاردها تومان درآمدزایی برای رفع مشکلات اقتصادی جامعه و مسائل مذهبی قابل وصول خواهد شد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند گفت: در روستای سیدآباد زمین وقفی به مساحت ۳ هزار هکتار وجود دارد که در صورت احیا شدن وقف ارزشمندی برای منطقه خواهد بود، در مشاء نیز ۴۰۰ هکتار زمین وقف است اما قبل از انقلاب به دلیل اصلاحات ارضی فروخته شده‌اند.

این مقتام مسئول بیان داشت: ۴۰۰ هکتار از اراضی وقفی علی آباد والی خارج از بافت شهری است و مجوز ساخت و ساز صادر نمی‌شود‌؛ همچنین متصرفین و نسخ‌داران گذشته مشکلاتی در این رابطه دارند که در حال حل و فصل می‌باشد.

اشرفی بیان کرد: این‌گونه وقف‌ها که اغلب آنها واگذار و تصرف شده‌اند اصل وقف آنها در دست اداره اوقاف نیست، ۳۰۰ تا ۴۰۰ باغ در شهرستان دماوند است که طی ۴۰ سال قبل واگذار شده‌اند و شریک وقف شده‌اند و مشکلاتی را برای وقف ایجاد کرده‌اند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند بیان کرد: حوزه‌های علمیه از نظر اقتصادی در مضیقه هستند و درمان در شهر و کشور ما مشکلات بسیاری دارد گرچه ۴۵ درصد مراکز درمانی کشور وقفی هستند.

اشرفی ادامه داد: امروز اوقاف خدمات ارزشمندی به جامعه در حوزه‌های مختلف ارائه می‌دهد، خیرین مدرسه ساز هزاران مدرسه ساختند، در حوزه‌های بهداشت و درمان و فرهنگی و اجتماعی بسیاری از خدمات وقفی بوده‌اند.

اشرفی عنوان کرد: امسال یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان در محرم و صفر و ۸ ماه اخیر اجرای نیات وقف صورت گرفته است، ۳۰۰ میلیون تومان برای فقرا و گرفتاران هزینه شده و از مبالغ اندک بسیاری از گره‌ها باز شده است.

انتهای پیام/

  • نوشته شده
  • در شنبه 11 آبان 1398
  • توسط کارشناس روابط عمومی فرمانداری دماوند
  • تعداد بازدید 6