En
تاریخ : شنبه 11 آبان 1398
کد 4231

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه دماوند خبر داد

اجرای بیش از ۱۳ میلیارد ریال نیت وقف در دماوند

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند از اجرای بیش از ۱۳ میلیارد ریال نیت وقف در این شهرستان خبر داد و گفت: میراث فرهنگی راه مرمت و بازسازی بقاع متبرکه دماوند را تسهیل کند.

به گزارش روابط عمومی اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد اشرفی ظهر امروز در نشست خبری به مناسبت دهه وقف در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه با اشاره به برنامه‌های این هفته اظهار کرد: به مناسبت دهه وقف، روز ۱۲ آبان‌ماه نشستی به منظور بررسی مسائل وقفی با حضور شهرداران و دهیاران و شوراهای اسلامی در فرمانداری دماوند برگزار می‌شود.

وی از برگزاری همایش یاوران وقف در شهرستان دماوند خبر داد و افزود: همایش یاوران وقف با سخنرانی استاد حسینی‌قزوینی مدیرمسئول شبکه برون‌مرزی ولایت در روز ۱۳ آبان‌ماه در مسجدالرضا (ع) دماوند برگزار می‌شود؛ همچنین نشست مشترکی با مسؤولان شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند خواهیم داشت.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند گفت: به مناسبت هفته وقف، نشست مشترکی با حضور استادان دانشگاه‌ها، ائمه جماعات و جمعه در دانشگاه آزاد اسلامی دماوند برگزار خواهد شد؛ مسائل آسیب‌شناسی اجتماعی و فرهنگی و رفتارشناسی فرقه‌های انحرافی از جمله موضوع‌های این نشست با حضور مدیرکل فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه است.

اشرفی با بیان اینکه در سال جاری تا به امروز بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اجرای نیت وقف در زمینه اطعام و عزاداری داشته‌ایم، تصریح کرد: در زمینه اجرای نیات برای خدمات عمومی مساجد ۱۸ میلیون تومان، اطعام وقفی طلاب ۲۳ میلیون تومان، خدمات عمومی در حسینیه‌ها ۱۲ میلیون تومان، اجرای نیات خیران برای فقرا و مساکین و دانش‌آموزان ۳۰۰ میلیون تومان، همایش‌ها و تجلیل از مقام امامزادگان ۱۰۰ میلیون تومان، اجرای پروژه‌های عمرانی بقاع متبرکه ۴۰۰ میلیون تومان و برگزاری مراسم بصیرت عاشورایی ۵۰ میلیون تومان هزینه شده است.

وی با اشاره به اینکه نمایشگاه شمیم حسینی بالغ‌بر ۲۰۰ میلیون تومان فروش داشت، بیان کرد: کمک‌های اداره اوقاف و امور خیریه به خیران و کارهای فرهنگی توسط مراکز افق در شهرستان دماوند انجام می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند افزود: یکی از کارهای سازمان اوقاف در جهت تمرکززدایی از کارهای اداری اجرای طرح «به کارگیری امین» است که بر اساس قوانین اوقاف، افرادی با دارا بودن ویژگی‌های حقوقی و توانمندی‌های اداری، بازوی اداره اوقاف در دیگر ادارات می‌شوند.

اشرفی در خصوص اجرای پروژه‌های عمرانی گفت: در سال گذشته، ۱۵ پروژه عمرانی در جهت مرمت و بازسازی امامزادگان انجام شد و برخی دیگر نیز در حال اجراست؛ اداره اوقاف دماوند جزو شهرستان‌های موفق در این زمینه بوده است.

وی با بیان اینکه هنوز پروژه‌های عمرانی در امامزادگان با کمک خیران و هیئت‌های امنا ادامه دارد، تصریح کرد: مرمت و بازسازی بقاع متبرکه در شهرستان نیازمند کمک و همت خیران نیک‌اندیش است و از همه خیران و هیئت‌های امنا در این زمینه قدردانی می‌کنیم.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند بیان کرد: در نشستی با حضور مسئولان قرار شده است که بازسازی امامزاده عبدالله و عبیدالله (ع) محله درویش دماوند به همت شهرداری بازسازی شود؛ در اکثر امامزادگان شهرستان دماوند از جمله امامزاده شاه مطهر (ع) روستای مشهد به دلیل میراثی بودن امکان بازسازی و مرمت وجود ندارد و امیدواریم اداره میراث فرهنگی راه مرمت بقاع متبرکه را تسهیل کند.

اشرفی ادامه داد: در شهرستان دماوند، هیئت امناها از برکات وقف برخوردار هستند و در سال جاری، چهار وقف جدید به ثبت رسیده است؛ امروز نیازمند انجام وقف جدید در زمینه‌های بهداشت و درمان، آموزش، قرآنی، سالمندان، کمک به نیازمندان و … هستیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ دادخواست جهت جلوگیری از تضییع حقوق موقوفات در دادگاه مطرح است، اضافه کرد: برخی بدون مدرک و اسناد بعضی موقوفات را تخریب می‌کنند و حدود زمین موقوفه سرخه پلنگان ۷۰ سال قبل مشخص شده است.

انتهای پیام/س

  • نوشته شده
  • در شنبه 11 آبان 1398
  • توسط کارشناس روابط عمومی فرمانداری دماوند
  • تعداد بازدید 13