En
تاریخ : پنجشنبه 7 آذر 1398
کد 4417

ویژه انتخابات/ فرماندار دماوند در نشست خبری:

پیش‌بینی افزایش 10 تا 15 درصدی شعبات اخذ رأی در دماوند/ اعلام جزئیات شرایط ثبت‌نام نمایندگی مجلس

فرماندار شهرستان دماوند گفت: با توجه به افزایش جمعیت و مکان‌های جمعیتی، پیش‌بینی ما بر افزایش 10 تا 15 درصدی شعب اخذ رأی در شهرستان دماوند است.
به گزارش کمیته تبلیغات و اطلاع‌رسانی انتخابات شهرستان دماوند، مجید صفری در نخستین نشست خبری در حوزه انتخابات که با حضور جمعی از خبرنگاران برگزار شد، اظهار کرد: امر مهم و مقدس انتخابات در نظام جمهوری اسلامی همیشه مورد توجه بوده و تلاش مردم و دستگاه‌های اجرایی در برگزاری انتخاباتی سالم، امن و قانونمند است.

وی افزود: ستاد انتخابات شهرستان دماوند به عنوان حوزه اصلی و مرکزی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، با سه حوزه فرعی شهرستان فیروزکوه، بخش ارجمند و بخش رودهن آغاز به فعالیت کرده است.

فرماندار دماوند ادامه داد: مقدمات کار در خصوص برگزاری انتخابات سالم از روزهای گذشته در شهرستان دماوند فراهم شده است و ما تابع برنامه‌های زمان‌بندی شده از سوی وزارت کشور هستیم.

صفری اضافه کرد: روز شنبه مورخ 9 آذرماه، فرمان انتخابات صادر می‌شود و در روز یکشنبه مصادف با 10 آذر، از ساعت 8 صبح تا ساعت 18، به مدت هفت روز فرآیند ثبت‌نام انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان دماوند به صورت متمرکز ادامه خواهد داشت.

وی عنوان کرد: مبنای کار و فصل‌الخطاب در این خصوص، اجرای قانون است و ما با اجرای آن هیچ مشکلی در روند برگزاری انتخابات نخواهیم داشت؛ به این ترتیب با تکیه بر قانون و بر اساس برنامه‌های زمان‌بندی شده پیش می‌رویم و امیدواریم که تلاش ما منجر به حضور حداکثری مردم در پای صندوق‌های رأی شود.فرماندار دماوند خاطرنشان کرد: در این شرایط حساس که همه چشم به حضور مردم در پای صندوق‌های رأی دوخته‌اند، وظیفه همه ماست که با تلاش خود بستر این امر را فراهم کنیم؛ دولت و دستگاه‌های دولتی با تمام توان و با همکاری ستاد انتخابات شهرستان دماوند به عنوان حوزه مرکزی به این مهم می‌پردازد.

صفری اشاره‌ای نیز به مدارک مورد نیاز داوطلبان شرکت در انتخابات داشت و گفت: به همراه داشتن اصل مدارک اعم شناسنامه، کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی و یا معادل آن، کارت پایان خدمت، مدرک دال بر معافیت از خدمت، مدارک ایثارگری به همراه یک نسخه تصویر از همه موارد بیان شده و همچنین ارائه یک قطعه عکس سه در چهار جدید و پشت‌نویسی شده از ضرویات است.

وی تأکید کرد: سن داوطلبان برای شرکت در کاندیداتوری انتخابات، حداقل 30 سال و حداکثر 75 سال است؛ علاوه بر این داشتن تابعیت ایرانی نیز در این راستا ضروریست و در صورت فقدان اصل همه مدارک مذکور، امکان ثبت‌نام برای داوطلبان وجود ندارد.

فرماندار دماوند عنوان کرد: حداقل مدرک تحصیلی داوطلبان، کارشناسی ارشد و یا معادل معتبر آن است، علاوه بر این شرکت در هر دوره از نمایندگی مجلس می‌تواند معادل یک مقطع تحصیلی به شمار برود؛ همچنین جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و همچنین رزمندگانی که حداقل 6 ماه سابقه رزمندگی داشته باشند نیز از مقطع تحصیلی بالاتری برخوردارند.

صفری اظهار داشت: از زمان آغاز ثبت‌نام داوطلبان تا روز اخذ رأی، حدودا 82 روز فرصت داریم تا به اجرای روند برنامه‌های زمان‌بندی شده بپردازیم؛ در این راستا همه مراحل و مقدمات امور فراهم شده و از همکاری دستگاه‌های نظارتی و افرادی که طبق قانون مکلف به همکاری هستند نیز تشکر می‌کنیم.
 
وی تصریح کرد: ما در شهرستان دماوند، نشست‌های هماهنگی در راستای موضوع انتخابات برگزار کردیم و با پیش‌بینی صورت گرفته، قطعا شاهد برگزاری انتخاباتی قانونمند، امن و سالم در این شهرستان خواهیم بود.فرماندار دماوند تأکید کرد: مردم با حضور پرشور و حداکثری پای صندوق‌های رأی، نشان می‌دهند که پای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایستاده‌اند و در این زمینه رسالت خود را نسبت به انقلاب و شهدا ادا می‌کنند؛ ما نیز با تمام وجود در خدمت نظام هستیم تا بتوانیم بهترین انتخابات را برگزار کنیم.

صفری اظهار داشت: ما در پایان هر روز از ثبت‌نام داوطلبان، گزارشی خبری از وضعیت ثبت‌نام افراد به جهت اطلاع‌رسانی به مردم ارائه خواهیم کرد؛ تلاش ما بر این است که اطلاع‌رسانی به صورت شفاف صورت گیرد.

وی ادامه داد: محدودیتی در خصوص اطلاع‌رسانی اخبار وجود ندارد؛ مردم نگران موضوعات خارج از ستاد انتخابات نباشند و در صورت داشتن مشکلات حقوقی می‌توانند از ستاد انتخابات شهرستان دماوند کمک بگیرند، چرا که پس از آغاز ثبت‌نام، ستاد انتخابات به صورت دائم برگزار است و پاسخگوی داوطلبان و مردم خواهد بود.

فرماندار دماوند اضافه کرد: مردم می‌توانند در صورت مشاهده هر موضوعی در خصوص اجرای انتخابات، شکایت از داوطلبان و تخلفات، موضوع را به ستاد انتخابات اعلام کنند، گروه‌های ویژه بازرسی و دستگاه‌های نظارتی در این خصوص، به دقت و به موقع رسیدگی لازم را انجام می‌دهند و نتایج آن اعلام خواهد شد.

صفری بیان کرد: برگزاری انتخابات امری جمعی است و مجریان انتخابات، ناظرین، دستگاه‌ها و مردم باید دست به دست هم دهند؛ ما بنا را بر تعامل و همراهی گذاشتیم و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

وی عنوان کرد: با توجه به آمار دوره قبل، پیش‌بینی ما بر ثبت‌نام بیش از 65 تا 70 نفر از داوطلبان ثبت‌نام در این دوره از انتخابات است.

فرماندار دماوند خاطرنشان کرد: یکی از معضلاتی که در دوره‌های پیشین در برخی از مناطق وجود داشت، خرید و فروش و ورود آرا بود که ما این موضوع را در نشست‌های ستاد انتخابات و پیشگیری از جرائم انتخاباتی مورد بحث و بررسی قرار دادیم.
 
صفری تأکید کرد: پیش‌بینی‌های لازم به جهت جلوگیری از تخلفات انتخاباتی در حوزه مرکزی و فرعی انجام شده و امیدواریم که با تلاش‌های صورت گرفته و تمهیدات در نظر گرفته شده، شاهد این موضوعات در شهرستان دماوند نباشیم.
 
وی تصریح کرد: در صورت بروز هرگونه تخلفات انتخاباتی، قطعا دستگاه‌های نظارتی و بازرسی در شهرستان دماوند برخورد قانونی کرده و ما به صورت جدی به این موضوع ورود خواهیم کرد.


 
فرماندار دماوند گفت: چهار هیئت اجرایی در حوزه مرکزی دماوند، شهرستان فیروزکوه،  بخش ارجمند و رودهن فعالیت خواهند داشت، اما فعالیت اصلی در حوزه انتخابیه دماوند به عنوان مرکز شهرستان‌های دماوند و فیروکوه انجام می‌شود.
 
صفری اظهار داشت: در حوزه هیئت اجرایی، سعی کردیم از افرادی استفاده کنیم که به موجب قانون از معتمدین، افراد شناخته شده و فعال باشند، چراکه هیئت اجرایی باید متشکل از افراد مسلط و آماده در این زمینه باشد.
وی خاطرنشان کرد: در روند ثبت‌نام و برگزاری انتخابات، خط تماس ویژه‌ای در اختیار مردم قرار می‌گیرد تا مردم موارد و موضوعات خود را اعلام کنند.
فرماندار دماوند در خصوص تعداد شعب اخذ رأی در این شهرستان اظهار کرد: این موضوع پس از تشکیل هیئت اجرایی مشخص می‌شود، اما با توجه به افزایش جمعیت و مکان‌های جمعیتی، پیش‌بینی ما بر افزایش 10 تا 15 درصدی شعب اخذ رأی در شهرستان دماوند است.
 
صفری تأکید کرد: آسیب‌های دوره‌های انتخابات پیشین و مشکلات بحث پشتیبانی در دماوند احصا شده و در ستاد انتخابات مورد بررسی قرار گرفته است تا با در نظرگیری آنها، چالش‌های گذشته را برطرف کرده و شاهد بروز آن در این دوره نباشیم.
 
وی عنوان کرد: با توجه به پیش‌بینی شرایط برف و باران در فصل زمستان، تمهیداتی در خصوص سیستم‌های ارتباطی در نظر گرفته شده تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود؛ همچنین پیش‌بینی‌های لازم به جهت استفاده از پد بالگرد در مواقع ضروری انجام شده است.
 
فرماندار دماوند تصریح کرد: پیش‌بینی ما بر برخورداری از امکانات انتخاباتی به نحو احسن است تا تلاش مردم بی‌ثمر نماند؛ در خصوص صدور کارت خبرنگاران به جهت پوشش خبری انتخابات نیز لیست افراد مشخص شده و آدرس شعبات در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
 
صفری نقش خبرنگاران را در فرآیند اطلاع‌رسانی انتخابات را پررنگ قلمداد کرد و گفت: بیشتر کنترل فضای مجازی در دست رسانه‌هاست و خبرنگاران باید پیش از هرگونه ابهام، هماهنگی لازم برای انتشار اخبار و تصاویر را انجام دهند.

وی اضافه کرد: در صورت فراهم شدن زمینه انتخابات الکترونیک، از این فرصت در شهرستان دماوند استفاده می‌کنیم.

انتهای پیام/
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 7 آذر 1398
  • توسط روابط عمومی-سعید خانی فرمانداری شهرستان دماوند
  • تعداد بازدید 22