En
تاریخ : يکشنبه 10 آذر 1398
کد 4450

رئیس اداره محیط زیست دماوند:

۳۷۰ رأس قوچ، میش، کل، بز و آهو در منطقه تار و هویر سرشماری شد

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند از سرشماری ۳۷۰ رأس قوچ، میش، کل، بز و آهو در منطقه تار و هویر خبر داد.

به گزارش رسانه‌ها، محمد فریدی با اعلام این خبر اظهار کرد:  اخیراً سرشماری حیات وحش در منطقه تار و هویر انجام شد و ۳۷۰ رأس قوچ،‌ میش، کل و بز در سه مسیر با نظارت حیات وحش و محیط زیست استان تهران سرشماری شدند که مستندسازی نیز صورت گرفت.

وی افزود: ظرفیت جمعیتی حیات وحش بیشتر به نظر می‌رسد و اگر امکانات و نفرات بیشتر بودند، شاید جمعیت بیشتر سرشماری می‌شد که اواخر هفته آینده در منطقه کوه سفید نیز سرشماری صورت خواهد گرفت.

*دستگیری ۳ مورد متخلفان شکار و صید با تلاش محیط‌بانان دماوند

رئیس اداره محیط زیست شهرستان دماوند ادامه داد: طی دو ماه اخیر، سه مورد دستگیری متخلفان شکار و صید صورت گرفت،‌ در یک مورد که از اسلحه گلوله زنی ۲۷۰ برخوردار بودند و سه نفر شکارچی قبل از اینکه موفق به شکار شوند دستگیر شدند.

فریدی عنوان کرد: شکارچی دیگری نیز دارای اسلحه غیرمجاز ساچمه زنی بوده که قبل از اینکه موفق به شکار شود به مرجع قضایی تحویل داده شد،‌ مورد دیگر نیز اسلحه قاچاق بدون مجوز است که سه شکارچی یک مرغابی را شکار کرده بودند که به مرجع قضایی تحویل داده شدند.

*احداث پاسگاه محیط‌بانی رودافشان دماوند نیازمند تخصیص است

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده جهت احداث پاسگاه محیط‌بانی رودافشان گفت: اعتباری که قبلاً در کمیته برنامه ریزی برای ساخت پاسگاه محیط‌بانی رود افشان مصوب شده بود هنوز تخصیص پیدا نکرده است.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند ادامه داد: روستای رودافشان،‌ کلاک، محمودآباد و مشهد تا حصاربن و فیروزکوه جزو محدوده شکار ممنوع هستند و مدیریت بخش‌هایی از محیط طبیعی شهرستان فیروزکوه بر عهده اداره محیط زیست دماوند است.

فریدی تصریح کرد: این منطقه بسیار وسیع و دارای ظرفیت بالایی است و درخواست ما این است که بودجه هر چه سریع‌تر تخصیص یابد تا یک واحد محیط‌بانی ساخته شود.

وی افزود: حداقل چهار نفر نیرو، خودروی کمک دار و دو موتور سیکلت برای محیط‌بانی رودافشان نیاز است زیرا این منطقه جمعیت حیات وحش خوب و تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالایی دارد.

فریدی در خصوص برخورد با ساخت و سازهای غیرمجاز بیان کرد: برخورد با این تخلفات تنها در مناطق تحت مدیریت امکان پذیر است،‌ در صورت وجود ساخت و ساز غیرمجاز، سریعاً به مرجع قضایی منعکس می‌شود کما اینکه این اقدام تاکنون صورت گرفته است.

وی افزود: طبق قانون هر واحد کشاورزی و صنعتی و خدماتی برای اخذ جواز تأسیس باید از محیط زیست مجوز بگیرد، ما در صورت غیرمجاز بودن ساخت وساز مخالفت می‌کنیم و موارد مشاهده شده به دستگاه‌های متولی اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان دماوند گفت: ساخت و ساز غیرمجاز در حوزه مناطق تحت مدیریت محیط زیست دماوند به طور مستقیم به مراجع قضایی معرفی می‌شود، ضمن اینکه ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی دست ما را باز گذاشته و می‌توانیم هر اقدامی که محیط زیست را تخریب و به حقوق شهروندان صدمه بزند به دستگاه قضایی گزارش و ارجاع دهیم.

وی بیان کرد: گزارش‌ها در خصوص ساخت و سازها با توجه به مکاتبات و گزارشات شفاهی و کتبی طی ماه به هفت یا هشت مورد می‌رسد.

*هزینه‌‌های جزئی ایستگاه سنجش آلودگی هوا در دماوند نیازمند مساعدت فرمانداری و شهرداری است

فریدی عنوان کرد: شهرداری و فرمانداری دماوند در راه اندازی ایستگاه سنجش آلودگی هوا در پارک ورودی شهر کمک بسیاری کردند که این ایستگاه بیش از سه میلیارد تومان هزینه داشت و در هفته دولت افتتاح شد.

وی اظهار کرد: طبق موافقت‌نامه‌ای بین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با سازمان محیط زیست، مقرر شده بود که شهرداری‌ها در راهبری و نگهداری این ایستگاه کمک کنند، گرچه این مهم اجباری نیست اما موافقت‌نامه است.

انتهای پیام/

  • نوشته شده
  • در يکشنبه 10 آذر 1398
  • توسط کارشناس روابط عمومی فرمانداری دماوند
  • تعداد بازدید 30