En
تاریخ : يکشنبه 31 فروردين 1399
کد 5373

تجمع مال‌باختگان روستای سیدآباد در مقابل دادگستری دماوند

تعدادی از مال‌باختگان روستای سیدآباد دماوند که طی سال های اخیر اقدام به ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی کرده بودند، مقابل دادگستری شهرستان تجمع کردند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان دماوند به نقل از ایرنا، صبح یکشنبه در پی اقدامات دادستانی شهرستان دماوند جهت تخریب ساخت‌وسازهای غیرمجاز و جمع‌آوری انشعابات در برخی مناطق مختلف شهرستان به ویژه در روستای سیدآباد، بیش از ۳۰ نفر از افرادی که در اراضی کشاورزی بدون مجوز قانونی اقدام به ساخت و ساز کرده بودند، مقابل دادگستری دماوند تجمع کردند.

این افراد نسبت به تخریب ویلا و یا جمع آوری انشعابات اراضی کشاورزی روستای سیدآباد معترض بودند و درخواست جلوگیری از تخریب و قطع انشعاب را داشتند که طی نشستی با دادستان شهرستان موضوع مرتفع گردید.

محمدتقی تقی زاده، دادستان عمومی و انقلاب دماوند در این خصوص اظهار کرد: تعدادی مال‌باخته در روستاهای دماوند به ویژه روستای سیدآباد که توسط مشاورین املاک اطلاع‌رسانی دقیق نشده بودند، امروز نسبت به اجرای قانون معترض شدند.

وی ادامه داد: متأسفانه این افراد به دلیل عدم اطلاع کافی از خرید زمین و یا ویلا در روستاها به تصور آنکه می‌توانند در زمین کشاورزی ویلا بسازند اقدام به خرید کردند, اما طبق چهار قانون اساسی همچون جلوگیری از خرد شدن اراضی، جلوگیری از تغییر کاربری اراضی و دیگر قوانین باید ساختمان آنان تخریب شود.

این مقام مسئول این اعتراض مردمی را به دلیل عدم اطلاع کافی از قوانین دانست و بیان کرد: طی گفت و گوی صورت گرفته با این افراد و آشنایی با قوانین، آنها مجاب شدند ولی باید قانون اجرا شود.

تقی‌زاده صراحتا اعلام کرد: طبق قانون، مقطع و زمان آن که بعد از سال ۸۵ است، مشخص شده و افرادی که بعد از آن زمان اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کرده اند باید بنا تخریب شود که البته تعداد محدود است.

وی با اشاره به اینکه این نهاد در سال جاری سه محور را به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در شهرستان دماوند در دستور کار قرار داده است، گفت: آنچه اهمیت فوق‌العاده کار ما را در تمامی حوزه‌های قضایی نشان می‌دهد، موضوع پیشگیری از وقوع جرم است، چرا که با هزینه و تبعات کمتر، نتیجه بهتری را برای ما عاید می‌کند.

دادستان عمومی و انقلاب دماوند خاطرنشان کرد: در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز و تغییرکاربری اراضی نیز این موضوع حاکم است، ما به جای اینکه وقت و نیروی خود را برای تخریب بگذاریم باید در راستای جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز اقدام کنیم.

تقی‌زاده یکی از محورهای پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز را ساماندهی مصالح فروشی‌ها و کارگاه‌های تولید بلوک سیمانی دانست و افزود: در این زمینه مصالح‌فروشی‌ها و کارگاه‌های بلوک سیمانی غیرمجاز را شناسایی و پلمپ شدند و ملزم به گرفتن جواز هستند تا تحت نظارت قرار گیرند.

وی در خصوص واحدهایی که دارای جواز هستند نیز اظهار داشت: اگر محرز شود با افرادی که به صورت باندی ساخت و ساز غیرمجاز انجام می‌دهند همکاری می‌کنند، شریک جرم آنان محسوب می‌شوند.

دادستان عمومی و انقلاب دماوند محور دوم اقدامات دادستانی در جهت جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز را ساماندهی فعالیت مشاوران املاک دانست و گفت: در این خصوص مکاتبات متعددی انجام شده و در بدو امر مشاوران املاک غیرمجاز را شناسایی و پلمپ کردیم و آموزش‌های لازم داده شد؛ مشاوران املاک ملزم شدند که نوع کاربری اراضی را حتما در قراردادها قید کنند و تابلویی نیز در محل کسب خود مبنی بر اینکه ساخت و ساز در اراضی غیرمسکونی ممنوع است و منتهی به قلمع و قمع خواهد شد، نصب کنند.

تقی‌زاده با اشاره به محور سوم اقدامات دادستانی در جهت جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز، تصریح کرد: در زمینه ساماندهی تانکرهای انتقال آب،  این تانکرها از دو جهت نقش دارند که یکی از باب تهیه آب‌های استخر و کاشت درخت‌هایی که برای دست اندازی به اراضی ملی انجام می‌شود و دوم، تأمین آب شرب برای ویلاهایی است که در خارج از بافت روستاها به صورت غیرمجاز ساخته شده اند.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه دستور داده شد که از اول اردیبهشت ۹۹، نیروی انتظامی تمامی تانکرهایی که فاقد مجوز را توقیف و جهت مجازات و پرداخت جریمه به دادسرا معرفی کند.

این مقام مسئول ادامه داد: تانکرهایی که در شهرستان دماوند فعالیت دارند، تا اول اردیبهشت مهلت دارند که مجوزات لازم را دریافت کرده و برای تهیه آب از مراکزی که اداره امور آب تعیین کرده، آب را به صورت مجاز بارگیری کنند.

لازم به ذکر است طی روزهای گذشته در راستای حفظ کاربری اراضی کشاورزی و با حکم قضائی، ۲۰۰ فقره ساخت و ساز غیر مجاز در روستای‌های حاشیه شهرستان دماوند تخریب شده بود؛ این ساخت‌ و سازهای غیرمجاز جهت جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰ تخریب انجام شده است.

روستای سیدآباد از جمله روستاهای بخش مرکزی شهرستان دماوند است که در شرق شهرستان قرار دارد.

انتهای پیام/

  • نوشته شده
  • در يکشنبه 31 فروردين 1399
  • توسط روابط عمومی فرمانداری دماوند
  • تعداد بازدید 93